Deník:

  • 20.6.2016
    Tak jsem se pustil do díla. Ztroskotané akvárium bylo nejdříve potřeba vypustit a zachránit poslední rostliny, které katastrofu, která moje akvárium postihla, přežily a provizorně je umístit do jiných nádrží. Poté mě čekalo vybrání veškerého štěrku, který hodlám všechen důkladně převařit, abych eliminoval případný přenos řas či jiných nežádoucích bakterií do nově založeného akvária. To samé platí i u kořenů. No a až budu mít vybráno, musím pořádně omýt a vydesinfikovat skla.
    A abych Vás čtenáře seznámil s katastrofou, která se mému akváriu přihodila. Nějaký čas jsem byl pracovně mimo domov a akvárium tak zůstalo bez dohledu. Ryby jsem v tu dobu už v akváriu neměl a osvětlení jsem měl přes spínací hodiny, a tak jsem v ničem neviděl žádný problém. A to byla chyba. Také jsem asi měl udělat údržbu, než jsem odjel, ale vše bylo celkem na rychlo, takže nebyl ani moc čas. Každopádně během mého pracovního pobytu mimo domov se na hladině rozrostla Lemna minor. Ale brutálním způsobem. Hned v několika vrstvách. Takže najednou na hladině vznikla skoro půl centimetrová vrstva Lemny minor. Tato vrstva samozřejmě nepropouštěla žádné světlo a rostliny začali umírat. Do toho všeho externí filtr vypověděl službu, takže už ani filtr vodu nečistil. No a takhle nějak předpokládám, že to bylo týden - tj. do mého návratu, kdy jsem našel akvárium v katastrofálním stavu a mě zbyly jen oči pro pláč a proto jsem se rozhodl k radikálnímu řešení a to - akvárium vydesinfikovat a založit ho nově.
  • 21.6.2016
    Propírání, vyváření a desinfekce probíhá v plném proudu. Také mi dnes došly objednané rostlinky od Aqua-Daho. Sice to nejsou ještě všechny, kterýma bych chtěl akvárium osázet, ale na to přijde řada později.

  • 2x Cryptocoryne becketii
    2x Cryptocoryne wendtii
    1x Echinodorus amazonicus
    2x Echinodorus argentinensis
    2x Echinodorus bleherae
    1x Hygrophila corymbosa var. minima
    2x Hygrophila guyanensis
    6x Limnophila sessilioflora
    4x Ludwigia repens
    2x Microsorium pteropus
  • 22.6.2016
    Čištění a desinfekce je u konce. Akvárium osázeno rostlinami, dekorativními kořeno, napuštěno a zprovozněno včetně nového filtru (viz technika). Po napuštění se neobjevil ani náznak jakéhokoliv zákalu, takže jsem asi propral štěrk pečlivě. Teď nezbývá než čekat, až se v akváriu vytvoří vhodné prostředí - až se mikroorganizmy tzv. zabydlí. Rostlinám jsem do začátku pomohl téměř až šokovou dávkou hnojiva Akvaflor.
  • 24.6.2016
    Tak mi to nedalo a dnes jsem do akvárka napral další šokovou dávku - tentokrát hnojiva PMDD. Prostě chci, aby hned od začátku měli rostliny v nově napuštěném akváriu z kohoutku hned všechny potřebné živiny a prvky.
  • 26.6.2016
    Už po pár dnech je vidět několik změn. Ludwigia v levém zadním rohu krásně povyskočila, stejně jako Limnophila - ovšem u té se to dalo čekat. Každému z Echinodorů začali rašit nové submerní listy. Microsorium vypadá pořád stejně - jako by ani nezaznamenalo změnu prostředí. Zato Cryptocoryne wendtii začalo odumírat. Takováhle situace se dala předpokládat - kryptokoryny jsou touto reakcí na změnu prostředí známé. Snad to rostlina zvládne a brzy začne růst do krásy.
  • 17.7.2016
    Dnes proběhla už tolik potřebná údržba akvária. Špatně nasměřovaný výtok filtru způsoboval slepou hladinu, tažke jsem musel učinit nápravu. Dále jsem zastřihnul všechny stonkové rostliny v zadní části akvária. Pečlivě jsem vysbíral všechny nečistoty na hladině a provedl odkalení a výměnu 50 litrů vody. Vzhledem k deštivému počasí mám nasbíráno celkem dost dešťovky, kterou jsem akvárium doplnil.
  • 29.7.2016
    Tak jako v každém nově založeném akvárium, tak i v tom mém to trvá, než se vytvoří potřebná rovnováha v živinách a mikroorganismech a vše začně prospívat tak, jak má. V současné době se mi rozrůstá nahnědlá řasa (povlak) na předním skle. Také trochu vláknité řasy roste na echinodoru argentýnském a kryptokoryně. Na hladine se mi také začíná tvořit jakýsi zelený povlak se zelenými bublinkami - sinice?
    Aby toho štěstí nebylo moc, odešli mi včera dvě ze čtyř zářivek - takže musím naplánovat výlet do elektra a koupit jak zářivky tak i nové startéry.
    Kromě úvodní šokové dávky hnojiv nyní nehnojím, což bych chtěl změnit, ale stojí to na nevědomosti - co aktuálně akvarijní voda obsahuje. Čekám, než se odhodlám udělat objednávku nějakých testů na vodu.
  • 31.7.2016
    Řasy se začínají opravdu nebezpečně šířit. Samovolné snížení intenzity osvětlení - to když přestaly svítit dvě zářivky - řasu nijak neovlivnilo. A do nekonečna čistit akvárium od řas není možné. Tímto způsobem akvárium opečovávat nemá smysl. Buď to chce akvárium pořádně vyléčit nebo přijít na to, co růst řas způsobuje a tento problém vyřešit. Proto jsem dnes objednal několik testů vody a také nějaké přípravky na boj proti řasám.
  • 3.8.2016
    Dnes došel balík, takže jsem provedl nadávkování přípravků proti řase a také konečně změření hodnot vody.
  • prvek hodnota veličina
    fosfor (PO4) 1,8 mg/l
    železo (Fe) 0,2 mg/l
    oxid uhličitý (CO2) 15 mg/l
    uhličitanová tvrdost 3 °dKH
    pH 6,8 °
    dusičnany (NO3) 30 mg/l
  • 4.8.2016
    Konečně jsem vyrazil na menší nákupy do Znojma a mohl tak koupit startéry a zářivky. Když už jsem byl ve Znojmě, tak jsem samozřejmě nemohl vynechat návštěvu akvaristik. Vždy když jsem ve Znojme, tak se tam stavím. Třeba ani nic nekoupím, když nic nepotřebuju, ale vždy se tam zastavím podívat se, co nového mají v nabídce, co kdyby náhodou mě tam něco zaujalo. No a nějak jsem se rozhodl, že by to moje akvárko chtělo oživit nějakými rybami. Ale jakými? Neonky - to by bylo potřeba větší hejno, aby vynikly, ale nechtěl jsem zase tolik utrácet. Gupky neměli žádný pěkně vybarvený a čichavce nebo skaláry jsem nechtěl. No a nakonec jsem pořídil 6 black mollů a 6 gold mollů.
  • 5.8.2016
    Dnes proběhla taková menší údržba - výměna cca třetiny vody kvůli potlačení řas a především za účelem snížení poměrně vysoké hladiny fosforu naměřeného předevčírem. Musím také zmínit to, že přípravek proti sinicím viditelně pomáhá - více o tomto přípravku s sekci Chemie.
    Když už jsem měl sundaný kryt, opravil jsem osvětlení (nové zářivky a startéry). Zlehka jsem zastřihnul rostliny a z akvária od rodičů jsem si přenesl dva oddenky Anubiasu barteri var. barteri.
  • 2.11.2016
    Po téměř 8 letech mého akvaristění jsem se odhodla k nákupu vysněného CO2. Kde je CO2 tam bývá akvárko / rostlinky pěkné. Samozřejmě vím, že jen o samotném CO2 to není, a že rostliny a tím celkový vzhled akvária ovlivňuje více aspektů a ne jen aplikování CO2, ale jsem připraven a odhodlán se akváriu věnovat na tolik, abych jej dostal a udržel v pěkném stavu. Od CO2 si slibuji to, že budou rostlinky vytvářet hustší porost (stonkovky, echinodory), budou ještě líp vybarené (ludwigia), budou rychleji růst (anubiasy, microsoria) a celkově bude akvárko tím pádem hezčí.
    O tom jak jsem celé aplikování CO2 zprovoznil a o tom, jaké jsem měl s tím trápení popisuji v samostatném "článku" v sekci Technika. V tomto "obecném" deníku mého akvária se zmíním jenom takto (že jsem si CO2 pořídil).
  •